نمی توان از کنار مسئله‌ی حمایت از کالای ایرانی به سادگی گذشت. هر جای دنیا را که نگاه کردیم از آلمان گرفته تا ژاپن هر پیشرفتی که در اقتصاد یک کشور به وجود آمده ناشی از همین مصرف کالای وطنی بوده. اول سال ۹۷ با صحبت رهبر انقلاب و تعیین شعار حمایت از کالای ایرانی در ادامه‌ی اقتصاد مقاومتی ، تصمیم گرفتیم که تا جایی که از دستمان کار بر می آید و در آن تخصص داریم، برای این شعار تلاش کنیم.
بازارباشی، فروشگاهی برای حمایت از کالای ایرانی

شعار اصلی بازارباشی حمایت از کالای ایرانی است و به طور جدی تصمیم گرفتیم کالاهای باکیفیت ایرانی رو گرداوری کنیم و در دسترس قرار بدهیم. برای این منظور سعی کردیم چند مزیّت نسبی رو در نظر بگیریم تا این فروشگاه واقعاً به حمایت از کالای ایرانی کمک کند. به ترتیب بعضی از این ویژگی‌ها رو در زیر آوردیم:


انتخاب کالای ایرانی از بین باکیفیت‌ها

سعی کردیم از بین تولیدکننده‌های ایرانی اجناسی رو انتخاب کنیم که سابقه‌ی خوبی بین مردم دارند. در بازارباشی سعی کردیم با دقّت محصولات رو انتخاب کنیم.


حداقل حاشیه سود برای حمایت از تولیدکننده

فروشگاه بازارباشی کالای ایرانی را با حاشیه سود خیلی کمتری به فروش می رساند تا از نظر قیمتی با کالای خارجی قابل رقابت باشد.


سیاست‌های راهبردی چیزدون برای حمایت از کالای ایرانی

چند راهکار و سیاست را در نظر گرفتیم تا هدف حمایت از کالای ایرانی رو به نحو احسن انجام بدیم. چند مورد از این سیاست‌ها رو در زیر ذکر می‌کنیم:

خیلی از کالاهایی که در ایران تولید می‌شوند از نظر ساخت کاملاً ایرانی نیستند. مثلاً کشور ما در زمینه‌ی الکترونیک قدرت ساخت بردهای الکترونیکی رو داره ولی در خیلی از موارد قیمت تموم شده‌ی این بردها برای ما مقرون به صرفه نیست و نمونه‌های خارجی خیلی ارزون‌تر در می آید. برای همین خیلی از تولیدکننده‌های لوازم خانگی یا لوازم دیجیتال، بردهای الکترونیکی رو طراحی می‌کنند و ساخت و مونتاژ اون‌ها رو به شرکای خارجی می‌سپارند. بعد از اون با هزینه‌ی بسیار کمتر اون بردها رو وارد کشور می‌کنند و با مونتاژ کردن باقی تجهیزات، وسیله یا کالای مورد نظر رو به مرحله‌ی نهایی عرضه می‌رسونند. در این حالت هم کارگر ایرانی رو دخیل کردیم و یک واحد صنعتی ساختیم که درآمدزایی اقتصادی برای کشور ما داره. شاید این کالا صد درصد ایرانی نباشه، ولی ما توانستیم بخش قابل توجهی از اون رو در کشور خودمان بسازیم. حالا فرض کنید که ما سعی می‌کردیم که این محصول رو صددرصد در ایران تولید کنیم؛ با فرض این که تکنولوژی ساخت این محصول رو در ایران داشتیم، قیمت نهایی محصول به حدّی بالا می‌بود که هیچ مشتری حاضر به خریدش نمی‌شد. در نتیجه یک واحد تولیدی گران قیمت داشتیم که به سرعت ورشکسته می‌شد و بازار رو به طور کامل در اختیار رقیب خارجی قرار می‌داد.

پس نتیجه می‌گیریم که شراکت در ساخت می‌تواند در مواقعی خوب باشد. امّا از اون جا که هدف اصلی ما رشد و شکوفایی اقتصادی بر پایه‌ی استقلال اقتصادی هست، بهتر است که تا جایی که برایمان صرفه‌ی اقتصادی دارد و تکنولوژی کافی را داریم، درصد ساخت محصولات در داخل کشور رو افزایش بدهیم.

به عنوان کلام آخر فروشگاه بازارباشی وظیفه خود می داند تا در راستای رونق صنعت و کسب و کار کشور عزیزمان ، از تولید ملی و محصولات ایرانی حمایت کرده و بستر مناسبی برای عرضه این محصولات به مشتریان عزیز فراهم نماید.


مقایسه